Jdi na obsah Jdi na menu
 


Breaking Dawn (4. díl)


 ...

Dětství není doba od narození do určitého věku a v určitém věku dítě vyroste a vzdá se dětských věcí.

Dětství je království, ve kterém nikdo neumírá.

-Edna St.Vincent Millay

...

Předmluva 1

Už jsem měla mnoho zkušeností s blížící se smrtí, nebylo to něco, na co si člověk dokáže opravdu zvyknout.

Zdálo se to zvláštně nevyhnutelné, čelit znovu smrti. Jako bych opravdu byla předurčena ke katastrofám. Unikala jsem znovu a znovu, ale vždycky se to pro mě vrátilo.

Přesto, tentokrát to bylo něco úplně jiného.

Můžeš utíkat od někoho, koho se bojíš. Můžeš bojovat s někým, koho nenávidíš. Všechny mé reakce byly zvyklé na tenhle druh vrahů – nestvůry, nepřátelé.

Když milujete toho, kdo vás zabíjí, nezůstává vám žádná možnost. Jak byste mohli utíkat, jak byste mohli bojovat, když by to tu milovanou osobu zraňovalo? Když váš život je to jediné, co musíte dát vaší lásce, jak byste to mohli neudělat?

Když je to někdo, koho opravdu milujete?

 ...

Úryvek:

Podařilo se mi dosáhnout svého cíle, benzínové pumpy. Kdybych nejezdila na páru, vůbec bych do města nejela. V těchto dnech jsem se obešla bez spousty věcí, jako například tkaniček do bot, abych se vyhnula času strávenému na veřejnosti.

Pohybujíc se jako na závodech jsem otevřela poklop, sundala víčko, přiložila kartu a vsunula hadici do nádrže během několika vteřin. Samozřejmě jsem nemohla udělat nic pro to, aby se urychlilo i samotné čerpání. Čísla naskakovala neuvěřitelně pomalu, skoro jako by to dělala jen proto, aby mě naštvala.

Venku nebylo slunečno – typický deštivý den v městečku Forks ve státě Washinkton – ale přesto jsem se cítila, jako by na mě byl namířený reflektor strhávající pozornost na jemný prsten na mé levé ruce. V časech jako tenhle, když jsem cítila pohledy na svých zádech, to bylo, jako by ten prsten blikal jako neonová světla: Podívej se na mě, podívej se na mě.

Bylo hloupé být v takových rozpacích a já jsem to věděla. Kromě mého otce a matky, záleželo vůbec na tom, co lidé říkají o mém zasnoubení? O mém autě? O mém záhadném přijetí na universitní kolej? O mé zářivé černé kreditní kartě, kterou jsem teď v zadní kapse cítila, jako by byla rozpálená do ruda?

„Jo, kdo se stará o to, co kdo říká?“ zamumlala jsem sotva slyšitelně.

„Ehm, slečno?“ zavolal mužský hlas.

Otočila jsem se a okamžitě jsem si přála, abych to neudělala.

Dva muži stáli za přepychovým SUV se zbrusu novým kajakem na střeše. Ani jeden z nich se na mě nekoukal, oba zírali na moje auto.

Osobně se mě to nedotklo. Ale potom jsem byla hrdá, že dokážu rozeznat jednotlivé znaky Toyoty, Fordu a Chevy. Tohle auto bylo elegantně černé, uhlazené a krásné, ale pořád to nebylo auto pro mě.

„Omlouvám se, že vás obtěžujeme, ale mohla byste nám říct, jaké auto to řídíte?“ zeptal se ten vysoký.

„Ehm, Mercedes, správně?“

„Ano,“ odpověděl muž zdvořile, zatímco jeho menší přítel obrátil při mé odpovědi oči v sloup. „Já vím, ale přemýšlel jsem… Není to Mercedes Guardian?“ Vyslovil to jméno s úctou. Měla jsem pocit, že tenhle chlap by si dobře rozuměl s Edwardem, mým… mým snoubencem (vážně nebyl způsob, jak se vyhnout pravdě, že svatba bude už za několik dní). „V Evropě ještě nejsou k dostání,“ Pokračoval muž.

Zatímco jeho oči sledovaly kontury mého auta – mě nepřipadalo nijak moc odlišné od jakéhokoli jiného Mercedesu sedan, ale co já vím? – spěšně jsem zvažovala své záležitosti se slovy jako snoubenec, svatba, manžel, atd.

Prostě jsem si to v hlavě nedokázala dát dohromady.

Na jednu stranu, byla jsem vychována k tomu vyvarovat se každé myšlence na bílé šaty a kytice. Ale víc než to, prostě jsem si nedokázala spojit tu usedlou, rozvážnou představu manžela s mojí představou Edwarda. To bylo jako obsadit archanděla do role účetního; nedokázala jsem si ho představit v žádné všední, každodenní roli.

Jako vždycky, jakmile jsem začala přemýšlet o Edwardovi, pohltil mě vír fantazií vyvolávajících závratě. Ten cizí muž si musel odkašlat, aby znovu upoutal moji pozornost; pořád čekal na mou odpověď ohledně provedení a modelu auta.

„Já nevím,“ řekla jsem mu upřímně.

 „Vadilo by vám, kdybych si s tím udělal obrázek?“

Chvíli mi trvalo, než jsem to zpracovala. „Doopravdy? Vy se chcete s tím autem vyfotit?“

„Jasně – nikdo mi neuvěří, když nebudu mít důkaz.“

„Ehm. Dobře. Fajn.“

Rychle jsem uklidila hadici a vlezla jsem se schovat na přední sedadlo, zatímco ten nadšenec vytáhl ze svého batohu obrovský profesionálně vypadající fotoaparát. On a jeho kamarád se vystřídaly v pózování u kapoty a pak si šli udělat obrázek ještě k zadní části.

„Chybí mi můj náklaďáček.“ Zakňourala jsem pro sebe.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lidi, pište NORMÁLNĚ !!!

(Hatty, 30. 7. 2009 9:23)

Přivádí mě k šílenosti, když čtu v úryvku z knihy, že: "On a jeho kamarád se vystřídalY ... ". Jako to nikdo nekontroluje?? Už jsem na nějakých stránkách o těchto 4 knihách četla, že tam jsou dost husté chybky (právě čtu 3.díl a potvrzuji), to se nemůžou poučit, když už vydávají 4. díl a zase je to tam ?!?! Nechápu ...

To Issabella

(Lucka, 29. 7. 2009 8:03)

Tak si to zkopíruj, jestli chceš :) A Rozbřesk anglickej... nevím, možná někde na netu? Já ho nekupovala :(

rozbresk

(issabella, 28. 7. 2009 20:29)

prosim te mohla bys sem napsat kde se kupuje rozbresk v anglictine ja to nemuzu nikde najit jo a v evroparku v praze 10 maj dvd stmivani ja uz ho mam a je super!!!!!!

ses dobra

(ISSABELLA, 28. 7. 2009 20:23)

sez fakt dobra ze sto opsala ja to skousela ale marne

Radost

(Natka, 28. 7. 2009 18:39)

Já jsem ten díl četla a líbil se mi nejvíc ze všech... A pokud jde o to jestli to dítě bude Edwardovo tak bude...xD NA líbankách otěhotní...Nejlepší dílze všech....

stmívání atd.

(misa, 26. 7. 2009 14:15)

doufám že nakonec bella zůstane s edwardem.prostě musííííííííííííííííííí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dotaz

(Mirka, 14. 7. 2009 17:30)

Ještě bych měla dotaz ohledně 4. dílu..prosím napište mi e-mail..Bude to dítě které bude bella čekat edwardovo? A jaký bude mít renesme vztah k jacobovy??? A ještě mi napište pls děj tohoto dílu...budu vám vděčná...Jo a nevíte Kde bych to našla online?::Myslím obsah knihy......Já jsem ted koukala do počítače že si pudu číst a sestra mi to smazala....Budu vá vděčná....Můj e-mail..Mireckaxxx@seznam.cz

superr

(Mishulina :-), 26. 6. 2009 11:53)

sem ráda že vyšli i další díly....všechny sem je přečetla za 14 dní,nemohla sem se odtrhnout!moc se mi ty knížky líbí a těším se až to bude všechno sfilmovaný!!!

Prostě boží

(Pouket, 23. 6. 2009 17:53)

Knížky fakt boží všechny 4 uplně žeru,ale až to bude komplet zfilmovaný bude to supr!!!!:-))

rozbřesk

(simona, 11. 6. 2009 12:55)

sem ráda že jste to sem daly

I LoVe TwiLighT

(Lilly, 6. 6. 2009 8:57)

asi stejne jak vy holky zboznuju Twilight serii a sem rada ze sem to objevila

knihy

(kaja, 5. 6. 2009 16:24)

kanížky sou fakt super nemůžu se dočkat až sfilmujou zbívající díly

Stmívání.....

(Dommie, 4. 6. 2009 17:26)

Všech 5 knížek od Meyer sou totálně božíí...asi to začnu číst znova ;-)

To Melisa

(Lucka, 23. 5. 2009 8:23)

Jj, tak tohle víme už všichni... ta knížka se bude jmenovat Půlnoční Slunce, ale spíš nevyjde než vyjde... Stephenie ji přestala psát..

NoVINKA??

(melisa, 22. 5. 2009 17:51)

lidicky vite o tem ze ma vyjit stmivani knizka ale v provedeni ze ju bude vto je the best!!!!ykladat edward??!!

O knihách

(Petuscka, 17. 5. 2009 19:28)

miluju je všechny 4 díly sou fakt nejlepčejší!!!!

odpověď

(Lucka, 2. 5. 2009 9:15)

Ten průvodce u nás zatím nevyšel, ale myslím, že by vyjít měl. Jsem ráda, že se ti tyyhle stránky líbí :o)

dotaz

(aknel, 1. 5. 2009 20:18)

Ahoj, tyhle stránky jsou vážně skvělý!!! Při jejich čtení si to moc užívám, díky za ně. Mám dotázek:na konci Rozbřesku je zmínka o nějaké knize Sága Stmívání-oficiální průvodce. Vyšlo něco takového nebo se teprve chystá? Díky za odpověď.

O Rozbřesku

(Sss, 26. 4. 2009 11:24)

Tu knížku miluju!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12